Co to jest Rodzinna Społeczność przy Bożym Słowie?

Społeczność (wg wikipedia) to połączona ze sobą za pomocą więzi społecznych zbiorowość ludzi należących do pewnego środowiska społecznego.

Czym powiązana jest Twoja rodzina? Czy tylko więzami krwi? A może tylko razem mieszkacie w jednym miejscu (do czasu, aż dzieci założą swoje gniazda)? Jaką społeczność budujesz na codzień w swoim domu?

„Słuchaj, mój ludu, mego prawa, nakłońcie uszu ku słowom moich ust. Otworzę moje usta do przypowieści, opowiem starodawne tajemnice; Cośmy słyszeli i poznali i co nam opowiadali nasi ojcowie. Nie zataimy tego przed ich synami, opowiemy przyszłemu pokoleniu o chwale Pana, o jego mocy i cudach, które czynił. Ustanowił bowiem świadectwo w Jakubie, nadał prawo w Izraelu i nakazał naszym ojcom, aby je oznajmiali swoim synom; Aby poznało przyszłe pokolenie, synowie, którzy się urodzą; aby powstawszy, przekazywali je swoim synom; Żeby pokładali w Bogu nadzieję i nie zapominali o dziełach Boga, lecz strzegli jego przykazań;”
Ps. 78:1- 7

Jeśli naprawdę wierzysz, że dzieci są darem Boga, kochasz je i troszczysz się o ich wieczność, to na pewno chcesz wychowywać (prowadzić) dzieci tak, aby:

  • mogły świadomie nawrócić się do Boga (położyć w Bogu swoją nadzieję),

  • zaczęły żyć własną wiarą a nie wiarą swoich rodziców,

  • przekazały dalej biblijne prawdy, swoim dzieciom

Po to właśnie rodzina spotyka się przy Bożym Słowie, aby od najmłodszych lat przekazywać dzieciom prawdę, której centrum jest zawsze Osoba Pana Jezusa Chrystusa. Naszym rodzicielskim obowiązkiem jest, aby rodzina wzrastała w poznawaniu Jezusa Chrystusa. Jeśli zaniedbamy obowiązek przekazywania naszym dzieciom prawdy „o chwale Boga, o Jego mocy i cudach, które czynił”, to dalsza część psalmu 78 poucza nas o skutkach tego zaniedbania.

Mając na uwadze tak ważne zadanie – prowadzenie dzieci ku Bogu – nie możemy podchodzić lekceważąco do Bożych spraw, bo „ jeśli ktoś nie dba o swoich, a zwłaszcza o domowników, ten wyparł się wiary i gorszy jest od niewierzącego.” 1 Tym. 5.8

Jak zorganizować Rodzinną Społeczność – kilka wskazówek na początek

  • Zacznij od rozmowy z mężem.
    Wspólnie ustalcie jak chcielibyście, aby wyglądały wasze Społeczności. Proponujemy, aby Społeczności rodzinne odbywały się dwa razy dziennie: rano i wieczorem. Rano: krótkie czytanie – tzw. „kanapka” przed wyjściem do szkoły. Zanim dziecko wyjdzie do szkoły przeczytaj z nim werset i pomódl się z nim. Wieczorem: wszyscy razem.

  • Ustalcie konkretną godzinę spotkań.
    Bądźcie realni-nie brutalni. Nie budźcie dzieci o 4, rano ani nie zaczynajcie Społeczności po 21. Sami wiecie, jaka godzina będzie najlepsza dla waszej rodziny.

  • Zorganizuj swój czas Mamo i jeśli ustaliliście wspólne spotkanie na godz. 19.00, to nie zabieraj się o 18.45 za np. gotowanie lub nie wyskakuj na na szybkie zakupy (poza tym, nie ma czegoś takiego jak szybkie zakupy).

  • Zachęcaj, nie zniechęcaj!
    Pamiętaj, że można wymusić na dziecku posłuszeństwo, a jego serce pozostawić pełne złości, że musi siedzieć z wami i „coś tam czytać”. Pochwal dzieci za ich udział w Społeczności.

  • Śpiewajcie na chwałę Panu!
    Wszystkie pomysły dozwolone: muzyka dziecięca, uwielbiająca, radosna i zachęcająca dzieci do poznawania Boga; wspólne śpiewanie, granie lub nucenie, czasem buczenie.

  • Bądźcie wszyscy razem w jednym pokoju – przecież to Rodzinna Społeczność.

  • Nie zawsze trzeba spotykać się przy stole, czasem można zmienić miejsce i zejść piętro niżej, czyli na podłogę. Dzieci lubią mieć rodziców blisko siebie.

  • Czytajcie Boże Słowo stosownie do wieku dziecka – 10 latek naprawdę nie ma już ochoty słuchać o tym, że Noe zabrał do arki krokodyle, on chce wiedzieć więcej, np. jaką wyporność miała arka, skąd na ziemi było tyle wody, dlaczego w arce było tylko jedno okno, etc.

  • Uśmiechnij się!
    Rodzinna społeczność to radosny czas, w którym Twoje dzieci może po raz pierwszy w życiu będą słyszały Boże Słowo na dany temat.

  • Nie denerwuj się, jeśli coś nie idzie zgodnie z planem. Celem spotkań jest pokazanie dzieciom jak zachowałby się Pan Jezus, więc uważaj na swoje reakcje. Dzieci na odległość wyczują obłudę. „Tata mówi, że Jezus był cierpliwy, to dlaczego krzyczy na nas jak krzywo siedzimy przy stole?”

Jeśli chcesz dowiedzieć się więcej na temat rodzinnych społeczności z małymi dziećmi lub nastolatkami, zapraszam do tematu „ Jak czytać Biblię z małymi i tymi już nie małymi”.