• Państwo uczycie dzieci w domu?
  – Tak

 • Macie chore dzieci?
  – Nie.

 • Robicie im krzywdę, zobaczycie.
  – Zależy co Pani ma na myśli mówiąc „krzywdę”

 • Pani jest matką, nie nauczycielem!
  – Każdy rodzić jest w jakimś sensie nauczycielem swoich dzieci

 • Nie nauczy pani swoich dzieci wszystkiego tak dobrze jak nauczyciele w szkole
  – A co znaczy „dobrze”?

 • Zamknęliście dzieci w domu i myślicie, że takie wychowywanie „pod kloszem” jest dobre.
  – Nie zamknęliśmy naszych dzieci. Nasze dzieci mają swoich kolegów, spędzają czas na świeżym powietrzu, odwiedzają różne ciekawe miejsca i mają dodatkowe zajęcia, które rozwijają ich talenty.

 • Martwimy się o wasze dzieci, one sobie na pewno nie poradzą w prawdziwym życiu.
  – Prawdziwe życie jest również w domu, w rodzinie, a budowanie silnych więzi rodzinnych opartych na wzajemnym szacunku i miłości, jest jednym z trudniejszych zadań w edukacji domowej.

Przez ostatnich 7 lat, wiele razy prowadziliśmy tego typu rozmowy. Były to raczej krótkie wymiany zdań, bo uważamy, że nauczanie domowe nie jest jedyną słuszną i prawdziwą drogą rozwoju dla dzieci. Ten rodzaj nauczania dzieci wybraliśmy świadomie, mając ku temu uzasadnione powody.

Nigdy nikogo nie namawiamy do rozpoczęcia edukacji domowej. Nadal uważamy, że jeśli ktoś chce uczyć dzieci w domu, bo to jest modne lub ktoś został namówiony do tego przez innych albo nie ma ważnego powodu do nauczania dzieci w domu – mówimy: nie rób tego.

Edukacja domowa to styl życia, który powinien być dobrze przemyślany i przemodlony z Bogiem. Rodzice zaczynający naukę dzieci w domu, powinni być pewni z jakiego powodu chcą uczyć dzieci w domu.

Kiedy zaczynaliśmy edukację dzieci w domu, w naszym rejonie niewiele dzieci uczyło się w ten sam sposób. Jednak z kadym rokiem przybywa domowych uczniów i uczennic. W tym roku rozpoczęcie roku szkolnego przywitała grupa ponad 26 dzieci.

Ponieważ edukacja domowa stwarza wiele ciekawych możliwości dla rozwoju dzieci i staje się coraz bardziej popularna w naszym rejonie, w kategorii Edukacja Domowa będą pojawiać się różne wpisy związane z tym tematem.